Saturday, March 31, 2012

Myftinia Pukë zhvillohet një simpozium kushtuar Profetit Muhammed a.s.

Myftinia e rrethit Pukë me datë 31 mars 2012 në kuader të aktiviteteve të zhvilluara për muajin e "Mevludit" organizoi simpoziumin me temë: "Këshillat e Profetit Muhammed a.s. dhe depertimi i tyre tek njeriu."

     Aktiviteti u hap me leximin e   një  pjese Kur'anore nga nxënësi i Medresë  "H.Sheh Shamia Shkoder"  Rezart Fusha

   Më pas imami i Xhamisë së  re Pukë Milaim Qarri foli  mbi  rëndësin e  përkujtimit të hz.Muhammed a.s. 

     Në fjalen e tij Myftiu i Pukës Gëzim Kopani ndër të tjera tha: "....Janë këshillat e Profetit Muhammed a.s. që sollen qetësin shpirtërore për miliona njerëz. Janë këshillat e Profetit Muhammed a.s. që sollen barazinë mes gjinive. Vlerat e Profetit Muhammed a.s. janë të shumta dhe nuk mjafton vetem nje simpozium për ti treguar."

     Më pas simpoziumi vazhdoi me ilahi dhe me një dokumentar kushtuar Profetit Muhammed paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të.
Në fund të aktivitetit për të pranishmit u shperndan disa libra mbi jeten e Profetit Muhammed a.s.

-Video e aktivitetit


-Fotografi nga aktiviteti


Friday, March 30, 2012

Neser Myftinia Puke zhvillon simpoziumin me teme: "Keshillat e hz.Muhammed a.s. dhe depertimet e tyre tek njeriu"

Myftinia e rrethit Puke me mbeshtetjen e Komunitetit Mysliman te Shqiperise diten e neserme date 31 mars 2012 ora 11:00 ne Hotel Turizmi Puke organizon simpoziumin me teme:

 

" KESHILLAT E HZ. MUHAMMED A.S. DHE DEPERTIMET E TYRE TEK NJERIU "

Programi i aktivitetit 

- Hyrje me lexim nga Kur'ani nga nje nxenes i Medresese H.Sh. Shamia Shkoder.

- Kumtes: "Perkujtimi i jetes se hz.Muhammed a.s."

- Ilahi

- Kumtes: " Keshillat e hz.Muhammed a.s. dhe depertimet e tyre tek njeriu"

- Dokumentar mbi jeten e hz.Muhammed a.s.

Ju mirepresim!

Thursday, March 29, 2012

Islami, shendeti fizik dhe shpirterore


Me date 29 mars 2012 Myftinia e rrethit Puke me mbeshtetjen e shoqates V.H.K Istanbul zhvilloi nje takim me grate pukjane qe vuajne nga semundja e kancerit.

Ky takim u zhvillua pas kerkeses qe koto gra i bene Myftiut te Pukes Gezim Kopani. Takimi u organizua nga  Nazife Ramadani e cila perfaqsonte rreth 15 gra qe vuajne nga kjo semundje. Hapjen e beri Nazife Ramadani e cila nder te tjera tha: "...Falenderoj ne radhe te pare pranin e ketyre grave qe jane te pranishme dhe qe pranuan te jene pjese e ketij takimi pasi kuptohet ato ndodhen nen nje presion mendor. Une, i bera nje kerkese Myftiut te Pukes per zhvillimin e nje takimi me grate qe vuajne nga semundja e kancerit.Ne kemi nevoj edhe per ngrohtesi shpirterore dhe me mire se sa feja nuk ka tjeter qe ta beje..." Me pas fjalen e mori Myftiu i Pukes Gezim Kopani i cili mbajti kumtesen me teme: "Islami, shendeti fizik dhe shpirterore" nder te tjera Myftiu Gezim Kopani tha: "Falenderoj znj.Nazife Ramadani e cila kerkoj zhvillimin e nje takimi te till. Ju jeni ne nje situat te till e cila kerkon mbeshtetjen jo vetem fizike por edhe shpirterore. Per kete hz.Muhammed a.s. ne nje thenje te tij thote: "Me te vertete nje nder miresite qe Allahu xh.sh ia ka dhene njeriut eshte edhe miresia e shendetit.Prandaj kujdesu per shendetin perpara se ai te le." Kjo eshte e rendesishme ne menyre te vecante per rastin tuaj por edhe per njerezit e zakonshem.Pasi nese nuk tregohemi te kujdesshem me shendetin ne kohen e duhur mund te jete vone. Mire po nuk mjafton vetem me kaq. Ne nje thenje tjeter hz.Muhammed a.s. thote: "Ne trupin e njeriut ndodhet nje cop mishi , kur ajo eshte mire i gjithe trupi eshte mire.Shoket e pyeten: Kush eshte ajo? Hz.Muhammed a.s. tha: Ajo eshte zemra." Zemra eshte e shendoshe kur ajo kurohet me besim e lutje drejtuar Krijuesit te Gjithesise.
Allahu xh.sh thote:
"Ve rahmeti ve siat kulle shejin" "Dhe mesia Ime ka perfshire secilin send."
                                                                                  (El-Arfe; 156)
Prandaj meshira e Allahut eshte e madhe saqe asnje nuk ngel jasht asaj meshire. Ne nje hadith hz.Muhammed a.s. thote: "Allahu xh.sh nuk ka krijuar semundje e te mos i kete dhene edhe ilacin e saj me perjashtim helmit.Shoket e pyeten kush eshte helmi? Hz. Muhammed a.s. tha: "Helmi eshte vdekja"
                                                                                          (Muslim)
Prandaj une ju jap keshill qe ti mbeshteteni Allahu xh,sh pasi Ai eshte kuruesi i semundjeve...."
Me pas takimi u mbyll me nje koktej dhe nga nje dhurate per grate e semura nga semundja e kancerit.

Vazhdon puna per mbledhjen e historikut te xhamiave ne Puke.

Vazhdon puna ne Myftinine e rrethit Puke per mbledhjen e fakteve historike te teologeve dhe te xhamiave te rrethit Puke.

 Keshte grupi i punes i perbere nga Myftiu imam Gezim Kopani, historiani Prof.Xhemal Meçi, Halit Ringaj dhe Afrim Laçi vazhdon punen per mbledhjen e fakteve historike per xhamiat e Pukes.

Me date 28 mars 2012 Myftiu i Pukes imam Gezim Kopani dhe historiani njeherash edhe antar i Keshillit te Myftinise Prof.Xhamal Meçi kan dal vete ne terren per te studiuar nga afer disa xhami te rrethit te Pukes duke filluar me Xhamine e Koder Hanit, Qerret, Rryp etj.

Nderkohe edhe antaret e tjere te Keshillit te Myftinise se rrethit Puke ne baze te mbledhjes ne muajin janar 2012 jane duke punuar per mbledhjen e historise se imameve dhe te myezinave qe kan sherbyer neper xhamiat e rrethit te Pukes.

Wednesday, March 21, 2012

Ftese: Ju ftojme ne programin festiv kushtuar Hz.Muhammed a.s, 7 prill 2012Myftinia e rrethit Puke ju fton te merrni pjese me date 7 prill 2012 ne programin madheshtore kushtuar Hz.Muhammed a.s. ne Pallatin e Kongreseve Tirane. 

Hyrja eshte falas. Ju duhet te jeni tek Pallati i Kongreseve Tirane qe nga ora 9:30. Per me shume informacion ju mund te merrni prane Myftinise se rrethit Puke tek Xhamia e re Puke.

Xhamia e re do të ndërtohet te sheshi i Namazgjasë, miratohet propozimi

Xhamia e re e Tiranës do të ndërtohet tek sheshi i Namazgjasë, pronë e komunitetit mysliman, që ndodhet në lulishten përpara selisë së Kuvendit të Shqipërisë.
Komisioni për ndërtimin e Xhamisë së Madhe të kryeqytetit ka zhvilluar sot  mbledhjen e radhës, ku u miratua propozimi për ndërtimin e  xhamisë  te  Namazgjaja.
Anëtarët e Komisionit, i cili  përbëhet nga Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Kryetari i Komunitetit Mysliman, Nënkryetari, Kancelari, Përfaqësuesi i Komitetit të Kulteve, Përfaqësuesi i Prefektit, i Këshillit të Qarkut, Myftiu i Tiranës, tre përfaqësues të komunitetit të besimtarëve të Tiranës, përfaqësues i Institutit të Monumenteve të Kulturës, etj., kanë pranuar propozimin e ardhur nga Komuniteti Mysliman për ndërtimin e Xhamisë së madhe tek Namazgjaja ku ndodhet dhe toka e Komunitetit Mysliman.
Në mbledhjen e ardhshme Komisioni do të diskutojë për mënyrën se si do të veprohet për projektin e Xhamisë, nëse do të jetë ai i hartuar tashmë, do të përcaktohet një arkitekt për të bërë një projekt të ri, apo do të bëhet konkurs për projektimin e këtij institucioni dhe pas kësaj menjëherë, aprovimi i termave të referencës. /Drita Islame/

Thursday, March 15, 2012

Myftinia e Pukes vizitohet nga drejtues te shoqates Vakfi Islamik Shqiptaro-Turk

Me date 15.03.2012 Myftiu i Pukes Imam Gezim Kopani ka prit ne nje takime drejtorin e Vakfi Islamik Shqiptaro-Turk per veriun Shukri Kapllan. 

Gjate takimit u diskutua bashkepunimi mes institucioneve per perhapjen e fese islame ne rrethin e Pukes. Ne kete kontekst z.Shukri Kapllan vlersoi rolin dhe ndihme qe ka dhene Myftinia e rrethit Puke per ecjen perpara te konviktit te hapur per djem ne Puke nga Shoqata Vakfi Islamik Shqiptaro-Turk ai tha: "...fale mbeshtetjes se Komunitetit Mysliman te Shqiperise dhe fale edhe mbeshtetjes se Myftiut te Pukes Gezim Kopani eshte bere e mundur qe te hapet hizmeti jone ne rrugen e Islamit ne kete rreth. Ne jemi sot ketu per tju prezantuar edhe drejtorin e ri te Konviktit te djemve ne Puke Mehmet Gul po ashtu edhe stafin e tij..." Per viziten e bere ne Myftinine e Pukes Myftiu Gezim Kopani delegacionit i uroj per punen e bere duke thene: "...Konvikti i djemve Puke te shoqates Vakfi Islamik Shqiptaro-Turk duhet te ec perpara duke bashkerenduar aktivitetin edhe me aktor te tjere.Kemi besim qe qellimi i mire te jete udherefyesi jone ne cdo drejtim gje te cilen ju uroj edhe juve. Sic e kam thene edhe me pare Myftinia e rrethit Puke eshte e hapur per bashkepunim per shoqatat te cilat rrespektojne KMSH dhe hirakine e saj keshtuqe bashkepunimet do jene koherente me faktor te ndryshem. Une, uroj drejtorin e ri te konviktit te djemve Puke z. Mehmet Gul duke i uruar pune te mbare."
Gjate takimit moren pjese edhe disa antare te Keshillit te Myftinise se rrethit Puke.

Friday, March 9, 2012

ilahi: Sami Yusuf - Forgotten Promises


KMSH sjell Sami Yusuf në Tiranë

Komuniteti Mysliman sjell për herë të parë dhe ekskluzivisht në Shqipëri këngëtarin me famë botërore Sami Yusuf. Ai ka pranuar me kënaqësi ftesën e institucionit për t’u bërë pjesë e programit festiv kushtuar Profetit Muhamed a.s., i cili organizohet më 7 prill 2012, për të shtatin vit radhazi në Pallatin e Kongreseve në Tiranë nga Komuniteti Mysliman i Shqipërisë dhe Fondacioni Arsimor dhe Kulturor SEMA .

 “Profeti Muhamed a.s. – Krenaria e Njerëzimit” këtë herë vjen ndryshe. Regjisori i programit, Agron Hoxha, rrëfen të rejat që do të sjellë programi i këtij viti. “Programi artistiko-fetar kushtuar Profetit Muhamed a.s. vazhdon rrugëtimin e vet. Këtë herë kemi menduar një strukturim dhe konceptim ndryshe, në mënyrë që ai t’i drejtohet jo vetëm besimtarit mysliman, por çdokujt që dëshiron të njohë mesazhin që Profeti Muhamed a.s., i dërguar si shpëtim dhe mëshirë, përcolli për mbarë njerëzimin”.
Regjisori Hoxha theksoi më tej se “synimi ynë nëpërmjet këtij formati nuk është thjesht që të kënaqim pritshmëritë e spektatorit, por të sjellim vazhdimisht elemente të rinj të cilët, padyshim, e bëjnë më të veçantë simbolikën e kësaj dite dhe ia shtojnë larminë kësaj tradite të bukur të nisur nga KMSH”.
Sami Yusuf, risia e këtij viti
Një nga risitë e këtij eventi sipas regjisorit Hoxha, është pjesëmarrja e këngëtarit të suksesshëm mysliman, Sami Yusuf, i cili do të sjellë për publikun shqiptar ilahi të reja por dhe ato që e bënë të famshëm në botën e artit. Në program do të ketë gjithashtu këndim Kurani, pjesë të zgjedhura poetike nga autorë të huaj dhe vendës si dhe shumë surpriza të tjera që do të vijnë për pjesëmarrësit nga emra të njohur të skenës dhe ekranit.
Veprimtaria do të ketë të ftuar krerët e lartë të shtetit, përfaqësues të komuniteteve fetare, trupit diplomatik të akredituar në Tiranë, miq dhe intelektualë të shquar nga vendi, trevat shqiptare dhe rajoni.
Pak fjalë për Sami Yusuf
Sami Yusuf është një kompozitor dhe këngëtar i njohur dhe mjaft i dashur për myslimanët. Ai lindi në vitin 1980 në Londër në një familje me origjinë nga Azerbajxhani. Që në fëmijëri ai u lidh ngushtë me muzikën, i nxitur edhe nga i ati që ishte muzikant. Falë talentit dhe aftësive të tij për të interpretuar në disa vegla muzikore Yusuf siguroi një bursë që i mundësoi studimet pranë Akademinë Mbretërore të Muzikës në Londër.
Sami Yusuf u bë i famshëm me albumin “Mualim” të publikuar në vitin 2003, me 5 milion kopje të shitura. Ai ka zhvilluar koncerte në SHBA, Evropë, Egjipt, Arabi Saudite, Turqi, etj. Koncertet e tij ndiqen nga një publik i gjerë, sidomos të rinjtë, të cilët gjejnë veten në tingujt e tij të mrekullueshëm. Një ndër koncertet e tij madhështore ishte ai i zhvilluar në stadiumin “Wembley” në Angli, por koncerti i zhvilluar para pak kohësh në Stamboll tejkaloi çdo parashikim, ku morën pjesë mbi 250 mijë persona. Në vitin 2006 Time Magazine do ta cilësonte Sami Yusufin: “Ylli më i madh i muzikës islame”.
/Drita Islame/